Pabron Kids Cold Fine Granules 12 pakker [produkt fra selvmedicineringsafgiftssystemet].
Du kan købe uden at registrere dig som medlem.
Gratis forsendelse ved køb over ¥3.000
Pabron Kids Cold Fine Granules 12 pakker [produkt fra selvmedicineringsafgiftssystemet].


- Detaljer om produktet
Retningslinjer for levering af produkter
Bemærk venligst, at dette produkt tager ca. 1 uge til 10 dage fra bestilling til afsendelse.
Produkter.
◆パブロンキッズかぜ微粒は、せき・鼻・熱・のどの症状にしっかり作用をあらわすお子さま用のかぜ薬です。
◆お子さまの好きないちご風味の飲みやすい微粒剤にし、眠りをさまたげるカフェイン等は含んでいない、お子さまに適した設計です。
◆急なせきや熱、鼻みずは何とか早く止めてあげたいもの。パブロンキッズかぜ微粒で早めのお手当の後は、あたたかくしてゆっくり休ませてあげてください。
Bemærkninger om brug.
■■ Hvad man ikke skal gøre ■■
本剤は小児用ですが、かぜ薬として定められた一般的な注意事項を記載しています。
(守らないと現在の症状が悪化したり、副作用・事故が起こりやすくなります)
1. Bør ikke tages af følgende personer
(1) Personer, der har oplevet allergiske reaktioner over for dette produkt eller nogen af dets ingredienser.
(2)本剤又は他のかぜ薬、解熱鎮痛薬を服用してぜんそくを起こしたことがある人。
2.本剤を服用している間は、次のいずれの医薬品も使用しないでください
他のかぜ薬、解熱鎮痛薬、鎮静薬、鎮咳去痰薬、抗ヒスタミン剤を含有する内服薬等(鼻炎用内服薬、乗物酔い薬、アレルギー用薬等)
3.服用後、乗物又は機械類の運転操作をしないでください
(眠気等があらわれることがあります)
4.服用前後は飲酒しないでください
5.長期連用しないでください
■■Rådgivning ■■.
1. Følgende personer bør konsultere en læge, apoteker eller registreret farmaceut, før de tager produktet
(1) Personer, der er under behandling af en læge eller tandlæge.
(2) Gravide kvinder eller kvinder, der ser ud til at være gravide.
(3) Personer, der har haft allergiske reaktioner over for medicin eller andre stoffer.
(4)次の症状のある人。
Høj feber, dysuri
(5) Personer med følgende diagnoser.
心臓病、肝臓病、腎臓病、胃・十二指腸潰瘍、緑内障
2. Hvis du oplever nogle af følgende symptomer efter at have taget produktet, skal du straks stoppe med at tage det og konsultere en læge, farmaceut eller registreret apoteker med disse instruktioner, da der er mulighed for bivirkninger.
Relevante dele] [Symptomer] [Symptomer
Hud: Udslæt/rødme, kløe
消 化 器 : 吐き気・嘔吐、食欲不振
精神神経系 : めまい
泌 尿 器 : 排尿困難
そ の 他 : 過度の体温低下
I sjældne tilfælde kan følgende alvorlige symptomer opstå. Hvis det sker, skal du straks søge læge.
Symptomets navn] Chok (anafylaksi)
Symptomer] Umiddelbart efter indtagelse af lægemidlet kan der forekomme kløende hud, nældefeber, hæs stemme, nys, kløende hals, åndenød, hjertebanken og sløret bevidsthed.
〔症状の名称〕皮膚粘膜眼症候群(スティーブンス・ジョンソン症候群)、中毒性表皮壊死融解症、急性汎発性発疹性膿疱症
〔症 状〕高熱、目の充血、目やに、唇のただれ、のどの痛み、皮膚の広範囲の発疹・発赤、赤くなった皮膚上に小さなブツブツ(小膿疱)が出る、全身がだるい、食欲がない等が持続したり、急激に悪化する。
[Navn på symptomer] Leverdysfunktion
[Symptomer] Feber, kløe, udslæt, gulsot (gulfarvning af huden og det hvide i øjnene), brun urin, generel sløvhed og appetitløshed kan forekomme.
Symptomnavn] Nedsat nyrefunktion
[Symptomer] Feber, udslæt, nedsat urinproduktion, generaliseret hævelse, generaliseret sløvhed, ledsmerter (ømme led) og diarré kan forekomme.
Navn på symptomer] Interstitiel lungebetændelse
Symptomer] Åndenød eller vejrtrækningsbesvær, når man går op ad trapper eller anstrenger sig lidt, tørre øjne, feber osv. som kan opstå pludseligt eller vare ved.
〔症状の名称〕ぜんそく
〔症 状〕息をするときゼーゼー、ヒューヒューと鳴る、息苦しい等があらわれる。
〔症状の名称〕再生不良性貧血
〔症 状〕青あざ、鼻血、歯ぐきの出血、発熱、皮膚や粘膜が青白くみえる、疲労感、動悸、息切れ、気分が悪くなりくらっとする、血尿等があらわれる。
〔症状の名称〕無顆粒球症
〔症 状〕突然の高熱、さむけ、のどの痛み等があらわれる。
3.服用後、次の症状があらわれることがあるので、このような症状の持続又は増強が見られた場合には、服用を中止し、この説明書を持って医師、薬剤師又は登録販売者に相談してください
Mundtørhed, døsighed.
4.5~6回服用しても症状がよくならない場合は服用を中止し、この説明書を持って医師、薬剤師又は登録販売者に相談してください
Indikationer/virkninger.
かぜの諸症状(せき、鼻みず、発熱、のどの痛み、くしゃみ、たん、鼻づまり、悪寒、頭痛、関節の痛み、筋肉の痛み)の緩和
Dosering og administration
次の量を食後なるべく30分以内に水又はぬるま湯で服用してください。
〔 年 令 〕 7才~10才
〔1 回 量 〕 1包
〔 服用回数 〕 1日3回
〔 年 令 〕 3才~6才
〔1 回 量 〕 2/3包
〔 服用回数 〕 1日3回
〔 年 令 〕 1才~2才
〔1 回 量 〕 1/2包
〔 服用回数 〕 1日3回
〔 年 令 〕 1才未満
Må ikke tages.
〔 服用回数 〕 服用しないこと
注意
(1) Følg nøje den foreskrevne dosering og administration.
(2)小児に服用させる場合には、保護者の指導監督のもとに服用させてください。
(3)2才未満の乳幼児には、医師の診療を受けさせることを優先し、止むを得ない場合にのみ服用させてください。
Ingredienser/mængder
1包(0.96g)中
チペピジンヒベンズ酸塩・・・・・・12.5mg
(せき中枢に作用し、せきをしずめます。)
グアイフェネシン・・・・・・・・・・・25mg
(のどにからんだたんをやわらかくして、出しやすくします。)
クロルフェニラミンマレイン酸塩・・・1.2mg
(くしゃみ、鼻みず、鼻づまりの症状をおさえます。)
アセトアミノフェン・・・・・・・・・150mg
(発熱、頭痛、のどの痛み等、熱と痛みをしずめます。)
添加物:無水ケイ酸、トウモロコシデンプン、白糖、D-マンニトール、アスパルテーム(L-フェニルアラニン化合物)、アセスルファムK、スクラロース、ヒドロキシプロピルセルロース、赤色3号、ステアリン酸Mg、香料、バニリン、エチルバニリン
Forholdsregler ved opbevaring og håndtering
(1) Opbevares på et køligt, tørt sted uden direkte sollys.
(2) Opbevares utilgængeligt for børn.
(3) Udskift ikke produktet i andre beholdere.
(誤用の原因になったり品質が変わることがあります)
(4)1包を分割した残りを服用する場合には、袋の口を折り返して保管し、2日以内に服用してください。
(5)使用期限を過ぎた製品は服用しないでください。
[Anden beskrivelse].
-お子さまに上手に飲ませるには-
パブロンキッズかぜ微粒は、お子さまにも飲みやすいよう、ほんのりいちごの風味に仕上げてあります。
※お子さまが飲みにくいときは、スプーン等を使用して少量のお水とともに飲ませてあげてください。
Kontaktoplysninger.
For spørgsmål om dette produkt bedes du kontakte butikken, hvor du købte det, eller følgende
Taisho Pharmaceutical Company Kunde 119 Kontor
3-24-1 Takada, Toshima-ku, Tokyo
03-3985-1800
8:30~21:00(土、日、祝日を除く)