Pabron Kids Forkølelsestabletter 40 Tabletter [Produkt til beskatning af selvmedicinering].

Du kan købe uden at registrere dig som medlem.

Gratis forsendelse ved køb over ¥3.000

4987306047723
4987306047723
4987306047723
4987306047723
4987306047723
4987306047723

Pabron Kids Forkølelsestabletter 40 Tabletter [Produkt til beskatning af selvmedicinering].

Varenummer:4987306047723
40錠
[Obligatorisk bekræftelse.

lagerstatus : På lager
¥1,090(税込)
数量
セルフメディケーション税制
  • Detaljer om produktet

Produkter.

◆パブロンキッズかぜ錠は、せき・鼻・熱・のどの症状にしっかり作用をあらわすお子さま用のかぜ薬です。
◆お子さまにも飲みやすい小粒の甘い錠剤にし、眠りをさまたげるカフェイン等は含んでいない、お子さまに適した設計です。
◆急なせきや熱、鼻みずは何とか早く止めてあげたいもの。
パブロンキッズかぜ錠で早めのお手当の後は、あたたかくして、ゆっくり休ませてあげてください。

※商品リニューアル等によりパッケージ及び容量は変更となる場合があります。

Bemærkninger om brug.

■■ Hvad man ikke skal gøre ■■
本剤は小児用ですが、かぜ薬として定められた一般的な注意事項を記載しています。
(守らないと現在の症状が悪化したり、副作用・事故が起こりやすくなります)
1. Bør ikke tages af følgende personer
(1) Personer, der har oplevet allergiske reaktioner over for dette produkt eller nogen af dets ingredienser.
(2)本剤又は他のかぜ薬、解熱鎮痛薬を服用してぜんそくを起こしたことがある人。
2.本剤を服用している間は、次のいずれの医薬品も使用しないでください
他のかぜ薬、解熱鎮痛薬、鎮静薬、鎮咳去痰薬、抗ヒスタミン剤を含有する内服薬等(鼻炎用内服薬、乗物酔い薬、アレルギー用薬等)
3.服用後、乗物又は機械類の運転操作をしないでください
(眠気等があらわれることがあります)
4.服用前後は飲酒しないでください
5.長期連用しないでください

■■Rådgivning ■■.
1. Følgende personer bør konsultere en læge, apoteker eller registreret farmaceut, før de tager produktet
(1) Personer, der er under behandling af en læge eller tandlæge.
(2) Gravide kvinder eller kvinder, der ser ud til at være gravide.
(3) Personer, der har haft allergiske reaktioner over for medicin eller andre stoffer.
(4)次の症状のある人。
Høj feber, dysuri
(5) Personer med følgende diagnoser.
心臓病、肝臓病、腎臓病、胃・十二指腸潰瘍、緑内障
2.服用後、次の症状があらわれた場合は副作用の可能性があるので、直ちに服用を中止し、
この説明書を持って医師、薬剤師又は登録販売者に相談してください
Relevante dele] [Symptomer] [Symptomer
Hud: Udslæt/rødme, kløe
消 化 器 : 吐き気・嘔吐、食欲不振
精神神経系 : めまい
泌 尿 器 : 排尿困難
そ の 他 : 過度の体温低下

I sjældne tilfælde kan følgende alvorlige symptomer opstå
Hvis det sker, skal du straks søge læge.

Symptomets navn] Chok (anafylaksi)
Symptomer] Umiddelbart efter indtagelse af lægemidlet kan der forekomme kløende hud, nældefeber, hæs stemme, nys, kløende hals, åndenød, hjertebanken og sløret bevidsthed.

〔症状の名称〕皮膚粘膜眼症候群(スティーブンス・ジョンソン症候群)、中毒性表皮壊死融解症、急性汎発性発疹性膿疱症
〔症 状〕高熱、目の充血、目やに、唇のただれ、のどの痛み、皮膚の広範囲の発疹・発赤、赤くなった皮膚上に小さなブツブツ(小膿疱)が出る、全身がだるい、食欲がない等が持続したり、急激に悪化する。

[Navn på symptomer] Leverdysfunktion
[Symptomer] Feber, kløe, udslæt, gulsot (gulfarvning af huden og det hvide i øjnene), brun urin, generel sløvhed og appetitløshed kan forekomme.

Symptomnavn] Nedsat nyrefunktion
[Symptomer] Feber, udslæt, nedsat urinproduktion, generaliseret hævelse, generaliseret sløvhed, ledsmerter (ømme led) og diarré kan forekomme.

Navn på symptomer] Interstitiel lungebetændelse
Symptomer] Åndenød eller vejrtrækningsbesvær, når man går op ad trapper eller anstrenger sig lidt, tørre øjne, feber osv. som kan opstå pludseligt eller vare ved.

〔症状の名称〕ぜんそく
〔症 状〕息をするときゼーゼー、ヒューヒューと鳴る、息苦しい等があらわれる。

〔症状の名称〕再生不良性貧血
〔症 状〕青あざ、鼻血、歯ぐきの出血、発熱、皮膚や粘膜が青白くみえる、疲労感、動悸、息切れ、気分が悪くなりくらっとする、血尿等があらわれる。

〔症状の名称〕無顆粒球症
〔症 状〕突然の高熱、さむけ、のどの痛み等があらわれる。

3.服用後、次の症状があらわれることがあるので、このような症状の持続又は増強が見られた場合には、服用を中止し、この説明書を持って医師、薬剤師又は登録販売者に相談してください
Mundtørhed, døsighed.
4.5~6回服用しても症状がよくならない場合は服用を中止し、この説明書を持って医師、薬剤師又は登録販売者に相談してください

Indikationer/virkninger.

かぜの諸症状(せき、鼻みず、発熱、のどの痛み、くしゃみ、たん、鼻づまり、悪寒、頭痛、関節の痛み、筋肉の痛み)の緩和

Dosering og administration

次の量を水又はぬるま湯で服用してください。
食後なるべく30分以内に服用してください
〔 年 令 〕 11才~14才
〔1 回 量 〕 4錠
〔 服用回数 〕 1日3回

〔 年 令 〕 7才~10才
3 tabletter [1 dosis] 3 tabletter
〔 服用回数 〕 1日3回

〔 年 令 〕 5才~6才
2 tabletter [1 dosis] 2 tabletter
〔 服用回数 〕 1日3回

〔 年 令 〕 5才未満
Må ikke tages.
〔 服用回数 〕 服用しないこと

注意
(1) Følg nøje den foreskrevne dosering og administration.
(2)小児に服用させる場合には、保護者の指導監督のもとに服用させてください。
(3)錠剤の取り出し方
錠剤の入っているPTPシートの凸部を指先で強く押して裏面のアルミ箔を破り、取り出して服用してください。
(Hvis den ved et uheld sluges, som den er, kan det føre til uventede ulykker som f.eks. gennemtrængning af slimhinden i spiserøret).

Ingredienser/mængder

4錠中
チペピジンヒベンズ酸塩・・・・・・16.7mg(12錠中50mg)
(せき中枢に作用し、せきをしずめます。)
グアイフェネシン・・・・・・・・・33.3mg(12錠中100mg)
(のどにからんだたんをやわらかくして、出しやすくします。)
クロルフェニラミンマレイン酸塩・・・1.6mg
(くしゃみ、鼻みず、鼻づまりの症状をおさえます。)
アセトアミノフェン・・・・・・・・・200mg
(発熱、頭痛、のどの痛み等、熱と痛みをしずめます。)

添加物:セルロース、無水ケイ酸、メタケイ酸アルミン酸Mg、乳糖、カルメロースCa、ヒドロキシプロピルセルロース、
ステアリン酸Mg、ヒプロメロース、白糖、酸化チタン、三二酸化鉄、カルナウバロウ、香料、バニリン、安息香酸ベンジル

Forholdsregler ved opbevaring og håndtering

(1) Opbevares på et køligt, tørt sted uden direkte sollys.
(2) Opbevares utilgængeligt for børn.
(3) Udskift ikke produktet i andre beholdere.
(誤用の原因になったり品質が変わることがあります)
(4) Tag ikke produkter, hvis udløbsdato er overskredet.

[Anden beskrivelse].
-かぜをひいたお子さまの食事-
★食欲がないときは・・・
水分やビタミン・ミネラルをしっかり補給。
★食欲がでてきたら・・・
栄養価が高く、消化のよいものを。もちろん水分補給も忘れずに。

Kontaktoplysninger.

For spørgsmål om dette produkt bedes du kontakte butikken, hvor du købte det, eller følgende
Taisho Pharmaceutical Company Kunde 119 Kontor
3-24-1 Takada, Toshima-ku, Tokyo
03-3985-1800
8:30~21:00(土、日、祝日を除く)

Bemærkninger om brug.

For mere information om Adverse Reaction Relief Scheme, kontakt PMDA (Pharmaceuticals and Medical Devices Agency).
Gebyrfri 0120-149-931
Tjek venligst telefonnummeret omhyggeligt, før du ringer.
Åbningstider: 9:00 - 17:00 / man - fre (undtagen nationale helligdage og årsafslutnings- og nytårsferie)
E-mail: kyufu@pmda.go.uk.

Forsigtig (ansvarsfraskrivelse) > Læs venligst omhyggeligt.

Læs venligst medicininstruktionen omhyggeligt før brug. Hvis du har spørgsmål efter købet, bedes du kontakte den butik, hvor du har købt produktet.